V této sekci se budou objevovat pouze mimořádně zajímavé a netradiční galerie,
které mají všem co ukázat. Zkrátka zde uvidíte něco Extra.
   
52 fotografií
Třináctá Extra galerie naplňuje název této sekce do puntíku. Výjezd za touto galerií začal v neděli 6.7.2008 již během dopoledne, kdy jsem se vydal obhlédnout ozimý ječmen v mém blízkém okolí. Celkem jsem projel části okresů Praha-západ, Mělník, Litoměřice, Kladno a Rakovník, celkem téměř 200 km. Za celý den jsem nenatrefil na žádnou jinou sklizeň, až zcela náhodou jsem zahlédl tuto. Při cestě Křivoklátskem jsem zahlédl mezerou mezi lesním porostem, jak se kdesi na Rakovnicku práší do obrovské výšky. Mapu jsem sebou sice neměl, ale už jsem tušil, že „Kačičtí“ sklízí na Rakovnicku ozimý ječmen. Na Kladensku jsem je nezastihl, tak alespoň tady.
Na poli se prokousávaly složitým porostem tři Lexiony. Porost byl řádně polehlý po vydatných letních bouřích a deštích (jak je ostatně také vidět na fotografiích). Kombajny jely v tomto porostu velice pomalu ale velice dobře se jim dařilo sklidit i ta nejpolehlejší místa. Sklizeň probíhala poměrně poklidně, odvoz stíhal, kombajny se neucpávaly, co více si přát. Bohužel poklidná sklizeň tohoto pole (několik okolních ještě stálo) byla v samém závěru narušena nenadálou událostí. Několik minut po dokončení poslední lajny tohoto lánu došlo ke vznícení strniště. Z nevinných plamínků se díky značně foukajícímu jihovýchodnímu větru vyklubal požár, který zachvátil několik hektarů. Přivolaní hasiči dorazili na místo po cca 20 minutách a začali požár likvidovat. Po jejich příjezdu jsem pole opustil. Cestou domů jsem ještě hodně kilometrů od pole viděl stoupat hustý černý dým. To už se ale od západu blížil liják, takže snad s hašením pomohl.
Autor: Jan Volf
   
24 fotografií
Dvanáctá Extra galerie je netradičně z historie. Zachycuje na 24 snímcích zemědělství a zemědělskou techniku v tehdejší Československé socialistické republice. V době, kdy zemědělství mělo s dnešním zemědělstvím společného snad pouze to, že bylo závislé na počasí stejně jako dnes. Přesto to bylo zemědělství se vším všudy a možná i malebnější než dnes. I když každá doba má něco do sebe... Fotografie pocházejí z dobových diapozitivů. Jen kdyby se takových snímků zachovalo co nejvíc.
Zaslal: Vilda Šenkeřík
   
83 fotografií
Jedenácté Extra žně v roce 2007 - Nahořanská a.s. (2x Deutz-Fahr Topliner 4080 HTS, Claas Mega 208) Ve žních v roce 2007 se začalo pracovat v druhé polovině června na ozimém ječmeni. Poté proběhla malá přestávka, kdy se čekalo na další ozimé ječmeny, které nebyly ještě dozrálé. Další přestávka nastala před sklizní řepky, která dozrávala po desikování. Poté přišla na řadu pšenice plus další plodiny, jako je jarní ječmen, žito a nakonec hrách. Žně nebyly ničím zásadním komplikované, až na pár opravdu malých poruch na mlátičkách. Při mlácení pšenic k nám také zavítala na „výpomoc“ mlátička Claas Mega 208 která přijela z Kvasin. Jako odvoz se vystřídalo spousta odvozců - podle situace, protože někteří zase byli nasazeni na odvoz slisované slámy z pole nebo v srpnu na přípravu řepky. Chci poděkovat celému týmu obsluh sklízecích mlátiček za to, že mi umožnili nafotit tuto galerii a za jejich ochotu v celých žních. Velké díky.
Autor: Marek Mach
   
32 fotografií
Desátá Extra sklizeň kukuřice na siláž. Sklizeň prováděl Claas Jaguar 850 s adaptérem RU 450. Fotografování probíhalo po dohodě s řidičem jedné 16145, fotografie pořízené z Velké Jesenice a Nahořan nad Metují. Odvoz zajišťovaly: Massey Ferguson + Annaburger HTS 22.14, 2x Zetor 16145 + vlek, 2x Zetor 10145 + vlek, Zetor 7745 + vlek, a další traktory Zetor…, teréní „ještěrka“ Desta která převážela nádrž o objemu 1000L s aditivy pro řezačku a Škoda Fabia Combi která jezdila jako doprovod před řezačkou. Moje velké poděkování patří panu Břízovi (řidič Jaguaru) za ochotu nafocení celé galerie s tímto strojem, ale také chci poděkovat i ostatní obsluze traktorů které vozily řezanku na jámu, kde jsem mohl nafotit velkou frontu traktorů které čekaly na obsluhu nakladače a ŠT 180-která šlapala na jámě. Po chvíli čekání před jámou vznikla velká kupa řezanky.
Autor: Marek Mach
   
17 fotografií
Devátá Extra obsahuje fota mlátiček Rostselmaš RSM 181 a Vector 420 sklízející 27.7. pšenici na Tišnovsku, Brno-Venkov. Každý byl ale na jiném poli vzdálených od sebe asi 10 km. RSM 181 je stále ještě prototyp axiální mlátičky, který se sériově nevyrábí. Vectora jsem chytil doslva za pět dvanáct, dosekával už jen souvrať podél potoka a žně končil. Na dalších fotkách je SK-4 sklízející slunečnici 1.11. na Žatecku.
Autor: David Janda
   
48 fotografií
Osmá Extra galerie navazuje na šestou a to nejen svým obsahem ale také datem. Zobrazuje již avizovanou sklizeň jarního ječmene ve Školním zemědělském podniku Lány na Praze – západ, která navazovala ihned po sklizení ozimé pšenice, zobrazené v šesté Extrovce. Použité stroje se neliší od šesté Extrovky, stejně tak odvozové prostředky. Odvoz probíhal opět na farmu v Novém Strašecí, kde má ŠZP Lány haly na uskladnění obilí, a kde také provozuje živočišnou výrobu (především chov skotu), včetně uskladnění krmiva pro chovaná zvířata (siláž, senáž). Počasí bohužel bylo takové nijaké, ani sluníčko, ani zataženo, ale to je právě ta realita focení. Přesto se můžete, dle mého názoru, podívat na zajímavé fotografie, které jsou v podstatě vždy, pokud jde o tento podnik.
Autor: Jan Volf
   
30 fotografií
Sedmá Extra galerie se jmenuje "Expedice New Holland - léto 2007". V roce 2007 jsem poprvé dostal nabídku, abych strávil letní prázdniny jako kombajnér. V tento rok začaly žně o něco dříve než v minulých letech. Není se čemu divit, když na jaře bylo teplo a v zimě nebyl skoro žádný sníh. S kolegou Jiřím Scholzem, nám byla přiděla sklízecí mlátička New Holland TX36. Tato sklízecí mlátička je stará 15 let, ale pořád, až na malé poruchy, chodí dobře. Náš začátek bylo sečení ozimých ječmenů nedaleko Opočna (Královehradecký kraj). Po úplném dozrání ozimé řepky jsme nasadili řepkový adaptér Biso. Začali jsme nejdříve na pozemcích pana Jiránka, kterému jich patří hodně na Náchodsku a také na Trutnovsku. Také pole okolo přehradní nádrže Rozkoš u České Skalice a dále jsme pokračovali směrem Lhota pod Hořičkami, kde jsme prováděli služby v sečení řepky. Výnosy byly velice pěkné. Dokonce jsme se asi na dva dny sjeli tři kombajny na jedno 100 hektarové pole – Claas Lexion 550 patřící ZD Hořičky, a dva kombajny z farmy Jiránek – my s NH TX36 a osádka s NH TX68 PLUS. Po ukončení služeb ve Lhotě pod Hořičkami naše cesta pokračovala směr Trutnovsko do obce Pilníkov, kam jsme si vzali i řepkový adaptér, protože místní soukromník pan Skutil měl okolo 50 hektarů řepky. Nejprve jsme ale začali sekat ječmen, který už byl velmi vypadaný. Z ječmene jsme se pustili do řepky a po pár týdnech do pšenice a tricitale. Ještě nám zbýval ostropestřec, ale nakonec se naše posádka k této plodině nedostala. Tím pro nás lépe. Naše další společné sekání s druhou posádkou (TX68) se uskutečnilo ve Vernéřovicích na Broumovsku, kde jsme společnými silami sekli okolo 120 hektarů jarního ječmene. Strávili jsme zde celkem tři dny. Posádka (TX68) se vrátila zpět do Lhoty pod Hořičkami na sklizeň pšenice, kde společně s třetí sklízecí mlátičkou New Holland TF78 Elektra Plus sklízeli krásnou pšenici. My jsme pár dní čekali než bude úplně zralý mák, abychom mohli začít zase sekat. Náš poslední den sklizně v této sezóně byl nedaleko České Skalice (Ratibořice, Žernov) na pozemkách pana Jiránka. Máku se letos velmi špatně dařilo, a našli se místa, kde byly makovice ještě nezralé. Tato místa později dosekávala osádka (TF78 Elektra). Naše poslední práce bylo závěrečné důkladné omytí celého kombajnu, protože tento kombajn je naplánovaný k prodeji. Během naší Expedice New Holland léto 2007 se mně podařilo nafotit také pár fotek. Zde máte celou naši letní Expedici 2007.
Sklízecí mlátičky: New Holland TX36 s pracovním záběrem 6,10 metrů a řepkovým adaptérem Biso. New Holland TX68 Plus s pracovním záběrem 6,10 metrů a řepkovým adaptérem Biso.
Odvozy: New Holland TM190, Case IH MX170, Zetor 6911, New Holland TS100, Zetor 12145, John Deere 8200, John Deere 6920, Zetor 16245, Tatra 815
Sklízené plodiny: Ozimý ječmen, jarní ječmen, ozimá řepka, pšenice, tricitale, žito, mák
Celkový počet sklizených hektarů (my - posádka TX36): 470 Ha
Autor: Tomáš Biňovský
   
42 fotografií
Šestá Extra galerie zachycuje sklizeň pšenice. V druhé polovině července vypukla na Praze-západ na pozemcích Školního zemědělského podniku Lány sklizeň obilnin. Sklízet se začala nejprve ozimá pšenice, následoval jarní ječmen (fotografií z ječmene se také dočkáte). Celá sklizeň pozemků na Praze-západ je každý rok záležitostí pouze několika dní, protože jsou vždy nasazeny výkonné kombajny. Tentokrát lánským kombajnům vypomáhal ještě John Deere 9680WTS Hillmaster II od firmy Frydrich & Frydrich. Odvoz probíhal na farmu v Novém Strašecí, což je přibližně 20 kilometrů od sklízených pozemků. I přes nasazení četné odvozové techniky se stávalo, že nebylo do čeho namlácené obilí vysypat. Můžete se o tom přesvědčit i na fotografiích. I tak sklizeň tohoto zhruba 40 hektarů velkého pozemku trvala jen něco málo přes hodinu a půl.
Autor: Jan Volf
   
10 fotografií
Pátá Extra galerie zachycuje sklizeň sladovnického ječmene. Pět sklízecích mlátiček Massey Ferguson patřící podniku AGRO ZM na Lounsku sklízí na svých pozemcích sladovnický ječmen. Skladbu sklízecích mlátiček tvoří modely: 7278 Cerea, 7272, 40 RS, 40 RS AL a 38.
Autor: David Janda
   
28 fotografií
Čtvrtá Extra galerie dokumentuje sklizeň řepy po 1. sněhu na Náchodsku. Sklizeň probíhala od rána 7:00, vyorávání a sbírání šlo lehčeji ráno než odpoledne. Ve 13:00 se musela práce ukončit kvůli poruše na traktoru Zetor 16145 který vyorával řepu. Na sklizni se dále podílely - Zetor 16145 (který má celé otočené řízení) + vyorávač Kleine, Zetor 7745 + nakladač a čistič řepy (Zetor 7745 zaskakoval za 7211 kvůli velkému mokru), Zetor 10145 + vlek, Zetor 10145 + traktorový návěs, Zetor 16245 + vlek, nakladač ZTS který rovnal kupu řepy a Zetor 7211 + vyhrnovací radlice, tento Zetor shrnoval silnici kvůli „vytahanému blátu“ na trase pole-kupa a zpět jezdil každou chvíli. Bylo to poslední pole s řepou v podniku Nahořanská a.s. v roce 2007.
Autor: Marek Mach
   
54 fotografií
Třetí Extra galerie zobrazuje sklizeň řepky v sousedství letiště v Praze - Ruzyni. Sklizeň probíhala díky obrovské výměře sklízených polí několik dní v průběhu července. Na fotografiích máte možnost vidět, o jak velkou výměru polí se jedná v porovnání s letištěm a velikostí kombajnů v poli. Díky zvláštnímu půběhu léta byla řepka sice již zralá, ale rostliny nebyly plně suché, takže se kombajnům často hltily drtičě slámy. To je také důvod, proč nakonec nechávaly za sebou ležet nerozdrcenou slámu. Jinak si kombajny Claas poradily se sklizní dobře. Hůře na tom byl New Holland, kterému se hltilo i mlátící ústrojí, takže neustále stál, popřípadě couval. Důležitou infomrací z mého pohledu je, že na místě fotografovaných polí s velmi doborou půdou a téměř zcela rovným terénem je do budoucna plánována druhá vzletová a přistávací runway kterou zahrnuje plán rozšíření ruzyňského letiště. Fotografování probíhalo z přilehlé haldy z nahromaděné výkpové zeminy z téměř celé Prahy. Tento hospodařící subjekt pravidelně přichází o půdu, kterou obdělává. Napříč jiným polem je zase natežena dálnice Praha - Karlovy Vary. Úbytek vyměry je však problém všech subjektů hospodařících v těsné blízkosti Prahy. Škoda jen, že zrovna okolo Prahy se rozkládají pole s kvalitní půdou.
Autor: Jan Volf
   
46 fotografií
Další Extra galerií je sklizeň kukuřice na zrno na Mělnicku. Na tuto sklizeň jsem natrefil zcela náhodou v sobotu 13. října 2007, když jsem projížděl po silnici I/16 od Nové Vsi směrem na Mělník. U obce Spomyšl jsem zahlédl na poli Claas Lexion 600, který ale bohužel zrovna skládal lištu, neboť byl již podvečer. Proseknutý lán zralé kukuřice ale napovídal, že není všem sklizňovým dnům konec, a navíc v předpvědi počasí hlásili, že má být ještě nějaký den slunečno. Hned další den v neděli jsem se tedy rozhodl, že se pojedu podívat na totéž místo, zdali se pokračuje ve sklizni. Na pole jsem dorazil zhruba ve třičtvrtě na jedenáct a pole jsem opouštěl kolem třetí hodiny odpolední. Za tuto dobu jsem nafotil velké množství fotografií, z nichž jsem vybral ty nejzajímavější do této Extra galerie. O vysoké atraktivitě strojů svědčí i fakt, že jsem na poli zcela náhodou potkal několik fotografů ze sousedních stránek FarmWeb, které tímto zdravím. Seznámil jsem se také s jejich vysoce profesionálním přístupem k fotografování, což bylo příjemným zpestřením této mimořádné říjnové neděle. Bylo to mé první setkání s Lexionem 600 v činnosti, a musím řicí, že to opravdu stojí za to. Odvoz probíhal na blízkou sušičku, kterou provozuje Farma Pokorný Kmetiněves ve Spomyšli (cca 3 km od pole).
Autor: Jan Volf
   
45 fotografií
První Extra galerií je sklizeň řepky na Kladensku. Galerie je mimořádná především použitými stroji, které se na sklizni řepky podílejí. Například jde o zcela netradiční nasazení překládacího vozu na Kladensku (jižně od Kladna). Díky poměrně roztříštěným výměrám, na kterých hospodaří místní zemědělské subjekty, jde o jediný překládací vůz na který jsem letos při sklizni narazil. Severně od Kladna a především na Slánsku jsou výměry polí rozsáhlejší přesto ani tam jsem překládací vůz neobjevil. Stejně tak se v tomto regionu poprvé objevil i John Deere řady CTS navíc s GPS navigací, kterou používal při sklizni. Odvoz zajišťovaly pouze dva traktory s vlekem do výkupu vzdáleného cca 5 km.
Autor: Jan Volf